Właściwości opakowania są w znacznej mierze uzależnione od charakterystyki wykorzystanego do jego wytworzenia materiału. W przypadku pudeł wykonanych z kartonu kluczowe znaczenie ma jego gramatura. Przełożenie tego parametru na odporność na obciążenia oraz czynniki zewnętrzne nie jest już tak oczywiste, jeżeli chodzi o kartony zrobione z tektury falistej. W Gdańsku wyroby z tego materiału oferuje firma Mark. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej.
Gramatura to parametr określający masę danego wyrobu papierniczego przypadającego na jego metr kwadratowy. Przed powszechnym stosowaniem papierów objętościowych bezpośrednio przekładała się ona na grubość danego wyrobu i pozwalała na łatwy podział oparty na tej własności – produkty o gramaturze do 160 g/m2 klasyfikowano jako papiery, mające gramaturę 160–315 g/m2 zaliczano do kartonów, a powyżej 315 g/m2 do tektur. Było to o tyle istotne, że wraz z gramaturą zwiększała się sztywność i wytrzymałość mechaniczna danego wyrobu. Dziś wskaźnik ten będzie nadal dość ważny, gdy chodzi o opakowania kartonowe.
Tektura falista to materiał składający się z płaskich arkuszy papieru złączonych klejem z arkuszami poddanymi sfalowaniu. Jej własności zależą więc w głównej mierze od rodzaju i ilości zastosowanych warstw. Im będzie ich więcej, tym materiał okaże się bardziej wytrzymały. Istotne są tu jednak także rozmiary fal oraz to, jakie warstwy sąsiadują ze sobą bezpośrednio. W przypadku opakowań z tektury falistej gramatura zastosowanego papieru nie ma więc większego znaczenia dla określenia zachowania materiału pod obciążeniem. O wiele istotniejsza okaże się grubość sięgająca dla tektur 3-warstwowyuch zrobionych z dwóch przekładek i arkusza z falą F od 0,9 do 1,2 mm, a od 3,5 do 4,2 mm przy tekturze 3-warstwowej składającej się z dwóch przekładek i arkusza z falą C. Warto pamiętać, że najgrubsze tektury faliste osiągają grubość kilkunastu milimetrów.