Tektura falista to materiał wytrzymały, biodegradowalny, a do tego – stosunkowo tani. Nic więc dziwnego w tym, że z jej zalet korzysta wiele różnych branż. Jakie rodzaje tektury falistej można wyróżnić i gdzie okazuje się niezastąpiona? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Tekturę falistą dzieli się zwyczajowo, biorąc pod uwagę liczbę jej warstw. Najtańszą tekturę 2-warstwową najczęściej wykorzystuje się do pakowania towarów, np. przed ich transportem. Z kolei tektura 3-warstwowa (tektura falista umieszczona między dwoma warstwami papieru), jako materiał stosunkowo sztywny, doskonale sprawdza się przy produkcji przekładek do kartonów, które oddzielają zapakowane w nich kieliszki czy butelki. Jeszcze grubsze i sztywniejsze tektury 5- i 7-wartwowe służą z kolei producentom opakowań do tworzenia solidnych pudeł kartonowych, w tym tych, mogących przenieść naprawdę duże ciężary – np. takich, z jakich korzystają firmy przeprowadzkowe.
Warto wiedzieć, że z omawianego surowca korzystają nie tylko producenci opakowań i firmy przewozowe. Tektura falista produkowana w Gdańsku wykorzystywana jest m.in. w branży budowlanej, w celu ochrony podłogi przed porysowaniem np. podczas prac remontowych, a także jako tymczasowy materiał dociepleniowy. Materiał ten wiele osób pamięta z lekcji plastyki – korzystają z niego również profesjonaliści przygotowujący różnego rodzaju scenografie czy dekoracje. Wiele osób wykorzystuje tekturę falistą i opakowania z niej zrobione w codziennym życiu: do przewozu rzeczy samochodem, magazynowania sezonowych sprzętów sportowych w piwnicy lub jako podkładkę pod kolana przy pracach w ogródku. Solidny karton zawsze się przyda w domu, a złożony nie zajmuje wiele miejsca.